Na mangopapaja co chwilę pojawiają się nowe przepisy na jaglanki, owsianki i wszelkie inne słodkie śniadania. Dziś pomogę Wam wybrać cztery najciekawsze, dzięki którym nawet największy niejadek pokocha kaszę jaglaną w słodkiej wersji. 

Kasza jaglana- dlaczego warto włączyć ją do swojego menu?

To, że smak słodkiej jaglanki jest przepyszny i wizualnie również przyciąga wzrok, to jedno. Ale dlaczego warto jeść kaszę jaglaną, jakie korzyści daje nam włączenie jej do swojego codziennego menu i ile tak naprawdę powinniśmy jej spożywać aby nie przesadzić? Odpowiedź na te i inne pytania prezentuję Wam poniżej. Jako dietetyk jednak gwarantuję Wam, że jest to moja ulubiona z kasz, nie tylko ze względu na smak ale i wartości odżywcze. 

Kasza jaglana - wartość odżywcza

W 100 gramach zawiera 380 kcal, 73 g węglowodanów a w tym 9 g cennego błonnika, 11 gram białka i 4 gramy tłuszczu. 

Kasza jaglana, królowa kasz!

Kasza jaglana jest najstarszą, i moim zdaniem niosącą najwięcej korzyści zdrowotnych ze wszystkich kasz. Warto włączyć ją do swojego menu ze względu na całe bogactwo składników mineralnych i witamin, które niesie za sobą jej regularne spożywanie. 

  • Jest lekkostrawna, doskonała w okresie rekonwalescencji lub problemach żołądkowo - jelitowych, gdyż nie obciąża żołądka i jelit. Ma cenne właściwości antybakteryjne oraz prozdrowotne dlatego jest zalecana również przy przeziębieniach, w okresie jesienno- zimowych kiedy nasz organizm jest osłabiony oraz grypach jelitowych. 
  • Kasza jaglana jest jedyną z kasz o działaniu zasadotwórczym, szczególnie ważne jest jej spożywanie kiedy nasza dieta nabiera kierunku kwasotwórczego, spowodowanego nadmiernym spożyciem mięsa, nabiału oraz słodyczy. 
  • Kasza jaglana nie uczula i nie zawiera białka glutenu, czyli gliadyny, dzięki czemu bezpiecznie można stosować ją w diecie bezglutenowej. Należy jednak zwrócić uwagę na znaczek przekreślonego kłosa na opakowaniu, gdyż opakowania kaszy pozbawione tego znaku mogą (ale nie muszą) być zanieczyszczone glutenem podczas produkcji (wystarczy, że w tym samym zakładzie na dwóch liniach produkcyjnych jest produkcja kaszy jaglanej a obok produktu zawierającego gluten by mogła być nim zanieczyszczona naturalnie nie zawierająca glutenu kasza jaglana). Jest to szczególnie ważna informacja dla osób, które chorują na celiakię, pozostałe osoby stosujące dietę bezglutenową nie popartą żadną jednostką chorobową nie muszą bać się tych śladowych ilości glutenu, które może nieść za sobą zwykła kasza jaglana nie certyfikowana jako bezwzględnie bezglutenowa. 
  • Kasza jaglana zawiera znaczne ilości witaminy E oraz lecytyny, dzięki czemu wspomaga pamięć i koncentrację, zatem jest szczególnie polecana osobom pracującym umysłowo bądź uczącym się. 
  • Ma mało skrobi i dużo dobrze przyswajalnego białka. Jest żródłem witamin z grupy B oraz żelaza i miedzi. 
  • Wpływa pozytywnie na przemianę materii, nie obciąża żołądka i jest idealna zarówno dla dzieci, jak i seniorów. W medycynie chińskiej uważa się, że ociepla organizm zatem jest doskonała w okresie jesienno- zimowym. Ma stosunkowo wysoki indeks glikemiczny ale jedzenie jej na zimno pozwala go nieco obniżyć. 
  • Według mnie jest to nasz taki polski SUPERFOOD i zdecydowanie częściej gości w mojej kuchni niż wszelkie egzotyczne odkrycia i nowinki. 
  • Kasza jaglana smakuje doskonale na słodko, jak i słono ze względu na swój neutralny smak. Jest produktem uniwersalnym, który świetnie się sprawdzi jako deser oraz dodatek do obiadu czy w formie sałatki na kolację. 
  • 50 gram suchej kaszy jaglanej jako dodatek do sałatki, obiadu czy właśnie w formie kremu czy jaglanki ugotowanej w wodzie to 190 kcal, ugotowanej w mleku daje już około 300 kcal. Z dodatkami warzywnymi taka ilość ugotowanej w wodzie kaszy w formie sałatki daje równowartość około 300 kcal, natomiast jaglanka na mleku z bananem i dodatkami to około 500 kcal - jeżeli użyjesz 50 gram jaglanej kaszy. Około 50 gram suchej kaszy jaglanej to niecałe 5 łyżek i taka ilość jest moim zdaniem optymalna (po ugotowaniu 1/2 woreczka). 
Kasza jaglana - jak przygotować. 

Przepisów na przysłowiowe pozbycie się goryczki z kaszy jaglanej przerobiłam już całe mnóstwo i niestety żaden z nich nie przyniósł mi spodziewanego efektu. Swoja drogą mi nie przeszkadza delikatna gorycz zawarta w kaszy jaglanej, gdyż najczęściej jem ją z dodatkami, czy to w formie sałatek, kremów lub słodkiej jaglanki, zatem nie uprawiam dzikich czarów nad nią w stylu: "upraż, dziesięć razy namocz, wypłucz, upraż, upiecz, usmaż, grilluj, znowu namocz a następnie wysusz na słońcu i teraz już możesz ją WRESZCIE ugotować". Po pierwsze z lenistwa, po drugie z braku czasu a po trzecie nie czuję takiej potrzeby. Pamiętaj- im bardziej obrabiasz dany produkt tym więcej tracisz jego cennych składników mineralnych a chyba nie o to w tym chodzi. Jedne co robię z kaszą jaglaną to krótkie prażenie w garnku. Następnie od razu zalewam ją płynem: wodą, mlekiem kokosowym lub mlekiem krowim w zależności od przeznaczenia. Moja cenna uwaga. Jeżeli chcę ugotować kaszę na sypko gotuję ją w pełnym garnku wody 10  minut i odcedzam. Odstawiam. Jeżeli gotuję ją na krem lub jako jaglankę to jedną porcję kaszy gotuję w dwóch porcjach płynu. Wówczas kasza nie będzie nadmiernie rozgotowana zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku. 


Najlepsze pomysły na słodką jaglankę! - przepis po kliknięciu w link. 



  • Jaglanka z pastą tahini, musem malinowym i pistacjami.  - pyszna, słodka a zarazem kwaśna i orzeźwiająca. Idealnie kremowa za sprawą tahini. Idealna na śniadanie lub jako posiłek po treningu. Doskonale smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno. Niezwykle pożywna za sprawą dodatku pasty tahini a przy tym wyjątkowa w smaku bo delikatnie sezamowa. 

  • Idealna na teraz, gdyż jest sezon na truskawki - Jaglanka truskawkowa z nasionami chia! Ultralekka, zdrowa i smaczna! Za sprawą nasion chia dostarczysz w śniadaniu dodatkową porcję wielonienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu. 

  • Mój faworyt zdecydowanie. Najsmaczniejsza i najlepsza jaką można jeść i jaką można sobie tylko wyobrazić. Jaglanka wiśniowa z borówkami i winogronami. Ahhhh i te zdjęcia... można się rozpłynąć. Słodka, lekka, idealnie sprawdzi się jako słodka przekąska, deser lub lżejsze śniadanie. 




  • Ostatni przepis. Chyba najczęściej przygotowuję tę jaglankę. Zwłaszcza teraz, kiedy jest tak ciepło, gdyż doskonale smakuje po schłodzeniu. Bananowa jaglanka z arbuzem, jagodami i granolą. Niezwykle słodka, polubią ją zarówno dzieci, jak i dorośli. Bardzo sycąca i idealna na posiłek potreningowy lub jako pożywne śniadanie. 


Kochani! Mam  nadzieję, że teraz już każdego z Was przekonałam do tego, że kasza jaglana to samo zdrowie a co ważne- świetnie smakuje i można przygotować z jej udziałem niebanalne, słodkie jaglanki. 

Jeżeli podobają Wam się takie posty- dajcie znać w komentarzach! 

Smacznego, Wasza mangopapaja. 

22 komentarze:

  1. Uwielbiam kaszę jaglaną. Stale gości w moim jadłospisie - zarówno na słodko jak i wytrawnie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, jej działanie na nasz organizm jest nieocenione :)

      Usuń
  2. Kasze jaglaną lubię ale musi być dobrze "zrobiona". Zachęciłaś mnie do zrobienia ;) pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Kiedyś nie przepadałam za kaszą jaglaną. Teraz bardzo ją lubię, bo jest idealna do dań wytrawnych i słodkich. Trzeba tylko się z nią zaprzyjaźnić ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tak! Ja też uważam, że grunt to umieć oswoić wroga :)

      Usuń
  4. ale u Ciebie dzisiaj same pyszności :) aż chce się czerpać inspiracje z Twojego bloga :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Wybieram z musem malinowym!
    Najbardziej lubię jaglaną pieczoną z ulubionymi dodatkami, ale to nie jest moja ulubiona kasza...

    OdpowiedzUsuń
  6. wszystkie wersje bardzo smakowite! idealne na letnie śniadania na balkonie ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Kasza jaglana to obowiązkowy element w kuchni, więc bardzo się cieszę z każdej inspiracji :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo lubię kaszę jaglaną :-) ma niestety wysoki IG i muszę na nią bardzo uważać, ale najbardziej lubię właśnie wersję sniadaniową kaszy i wszelkie desery :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wobec tego może jedz ją w jednym daniu w połączeniu z produktami, które mają niskie IG (najniższy pułap) wówczas całe danie również nieco zrównoważy swój Indeks Glikemiczny.

      Usuń
  9. Uwielbiam wszelkie jaglanki - słodkie, wytrawne - nieważne! Pyszne propozycje!

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo lubie taką kaszę na slodko, czesto tez zapiekam ją w piekarniku :-)

    OdpowiedzUsuń
  11. Lubię kaszę jaglaną i na słono, i na słodko. Ja płuczę kaszę zimna woda, sparzam i gotuję. Zwykle nie jest gorzka wtedy, ale nie zawsze się uda.
    Fajne kompendium wiedzy o kaszy jaglanej. 😊

    OdpowiedzUsuń