Kochani! Wracam do Was z nowymi przepisami oraz tymi, które do tej pory czekały na publikację. Jednym z nich jest przepis na przepyszną nalewkę, którą to otrzymała ode mnie moja mama z okazji Dnia Matki. Dopiero wczoraj miałam okazję ją wypróbować. Jej smak zachwyca, to pewne. Warto wykorzystać rabarbar póki jeszcze jest dostępny.

Składniki:
  • 1 kg rabarbaru- dokładnie myjemy, nie obieramy, kroimy na mniejsze kawałki
  • 1 szklanka cukru
  • 250 ml spirytusu
  • 250 ml wody
Pokrojony rabarbar umieszczamy w słoju i zasypujemy 1/2 szklanki cukru. Odstawiamy na jedną dobę, aż cukier się rozpuści a rabarbar puści soki. Najlepiej w zacienione miejsce, dobrze też kilka razy potrząsnąć słoikiem aby cukier równomiernie się rozprowadził. Kolejnego dnia wlewamy spirytus i odstawiamy ponownie w zacienione miejsce słój na dwa tygodnie. Co jakiś czas mieszamy. Po tym czasie w podanej ilości wody rozpuszczamy 1/2 szklanki cukru tworząc syrop, który również wlewamy do słoja. Słój potrząsamy kilkukrotnie i odstawiamy na jeszcze jedną dobę. Po tym czasie całość przelewamy przez gazę i wlewamy płyn do wyparzonych, oczyszczonych, niezbyt gorących butelek. Nalewka jest gotowa do spożycia. Owoce możemy wykorzystać do deseru, na przykład tak jak ja do tarty: przepis. Nalewkę można przechowywać przez rok.


8 komentarzy:

  1. Fajny przepis, właśnie czegoś takiego szukałem. Ciekawe jak smakuje nalewka?
    i pytanko, etykiety są robione własnoręcznie czy można takie kupić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, cieszę się, że przepis się podoba. Nalewka w smaku jest słodko-kwaśna, jeśli komuś zależy na uzyskaniu bardzo słodkiej nalewki można dodać więcej cukru (w takim wypadku dodałabym o 1/4 szklanki więcej podczas robienia syropu). Co do etykiet: puste szablony znalazłam w Internecie, wypełniłam według własnych potrzeb. Dla przykładu: podobne etykiety zrobiłam do dżemów truskawkowo-rabarbarowych, przepis niebawem.
      Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  2. Lubię domowe nalewki, robić i potem degustować, więc zrobiłam w tym roku nalewkę z rabarbaru wg przepisu, wygląda ładnie ale w smaku za bardzo czuć spirytus, a rabarbaru nie wyczuwa się zbyt intensywnie, więc zastanawiam się co by do niej dodać żeby zgubić ten spirytusowy smak.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To dziwne bo moja nalewka została uznana za bardzo owocową, prawie bez wyczuwalnego smaku alkoholu. Na Twoim miejscu wykonałabym drugą nalewkę, natomiast zamiast spirytusu użyłabym wódki. Następnie wymieszałabym obie nalewki, wówczas posmak spirytusu powinien być mniejszy. Powinnam również dopytać o źródło zakupu spirytusu, gdyż mi na tym sklepowym jeszcze nigdy nie wyszła nalewka o mocnym jego posmaku.
      Pozdrawiam i życzę powodzenia. Czekam na informację czy udało się zredukować posmak spirytusu w nalewce.

      Usuń
  3. Ile nalewki wyszło z tych proporcji? 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Około 700 ml, ale naprawdę pysznej i smakowitej :) Jejuu, kiedy to było :)

      Usuń
  4. Czy rabarbar może wystawać poza spirytus?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Raczej nie powinien, lepiej pokroić drobniej, tak aby alkohol przykrył całe warzywo.

      Usuń