Do tej pory lepiłam pierogi jedynie z mamą. Zdarzało mi się oczywiście próbować lepić pierogi lecz zawsze coś było nie tak. Z pewnością moją zmorą było ciasto, na które nie miałam odpowiedniego przepisu. Jedni dodają jajka, inni śmietanę. Są Ci, którzy robią ciasto jedynie z mąki i wody, inni natomiast dodają całą masę składników, której nie da się spamiętać. Ufałam każdemu przepisowi i liczyłam, że to właśnie ten będzie dalej ze mną kroczył przez życie. Nic bardziej mylnego. Nadal uparcie szukałam i znalazłam To na odpowiednim cieście się dzisiaj skupimy, bo wiem jak wiele osób nadal poszukuje. Ciasto składa się z trzech składników: mąki, wody i rozpuszczonego masła. Jest idealnie plastyczne, świetnie się wałkuje, nie rwie się. Nie potrzebowałam nawet mąki do podsypywania stolnicy, a dzięki temu pierogi były bardzo delikatne. Nieskromnie przyznam, że narzeczony stwierdził, iż to jego najsmaczniejsze pierogi jakie jadł w życiu! Takie słowa to miód na moje uszy. Przepis na ciasto dodaję, by już nigdy mi nie umknął.
Pierogi z mięsem, które pozostało nam na przykład z gotowania rosołu, chyba każdy dobrze zna. W moim domu było to popularne i ulubione danie. Nigdy nie kupowaliśmy pierogów z mięsem bo te domowe zawsze były najlepsze. Farsz składa się głównie z mielonego mięsa drobiowego oraz białych warzyw z rosołu. Ugotowane pierogi polałam masłem tymiankowym. Było pysznie!

Składniki na ciasto (na około 50 średnich pierogów):
 • 220 gram mąki pszennej
 • 110 ml gorącej wody
 • 40 gram rozpuszczonego masła
 • 1/2 łyżeczki soli
W misce mieszamy łyżką mąkę, gorącą wodę, rozpuszczone masło oraz sól. Jeśli ciasto niezbyt się klei dodajemy więcej gorącej wody, lecz niezbyt dużo. Jeśli jest zbyt płynne- odrobinę mąki (maksymalnie łyżkę lub dwie). Następnie ciasto wyrabiamy na stolnicy przez około 10 minut. Już teraz powinniśmy zauważyć jego elastyczność. Gotowe ciasto wkładamy do miski i przykrywamy wilgotną ściereczkę, odstawiamy na pół godziny. Po tym czasie ciasto dzielimy na pół, jedną część pozostawiamy w misce a drugą wałkujemy dość cienko i wykrawamy kółka szklanką.

Pierogi z mięsem (25 sztuk):
 • 1/2 porcji ciasta z przepisu powyżej
 • mięso z dwóch udek i dwóch skrzydełek kurczaka ugotowanych w rosole
 • białe warzywa z rosołu: 1 pietruszka, ćwierć selera + kilka suszonych grzybów, jeśli używamy do rosołu
 • sól i pieprz
 • 1 biała cebula
 • szczypta kuminu
 • 2 łyżki oleju do gotowania
 • 1 łyżka masła
 • 1/3 szklanki rosołu
 • do podania: masło tymiankowe*
Mięso, warzywa i grzyby mielimy. Cebulę siekamy bardzo drobno i smażymy na maśle. Doprawiamy kuminem i solą. Zmielone mięso mieszamy z rosołem i smażoną cebulką. Doprawiamy solą i pieprzem. Ciasto wałkujemy cienko, wykrawamy szklanką kółka. Na każde kółko nakładamy sporą porcję farszu i sklejamy zaczynając klejenie od środka w kierunku jednego brzegu, następnie w kierunku drugiego brzegu. W dużym garnku gotujemy wodę z dodatkiem soli i oleju. Zmniejszamy ogień pod garnkiem, by woda zbyt mocno nie wrzała (pierogi dzięki temu nie rozpadną się podczas gotowania) i wrzucamy porcję pierogów 10-12 sztuk. Czas gotowania pierogów to 3 minuty od ich wypłynięcia na powierzchnię wody. Wyławiamy łyżką cedzakową i gotujemy kolejną porcję pierogów. Ugotowane pierogi układamy na talerzu, tak by się nie dotykały- zapobiegnie to sklejaniu się pierogów. Podajemy od razu lub po przesmażeniu z porcją masła tymiankowego.

Mam nadzieję, że przepis się przyda.
Smacznego, Klaudia.

*Masło tymiankowe: 4 łyżki masła rozpuszczam na wolnym ogniu z dodatkiem listków świeżego tymianku. W zależności im więcej tymianku dodamy, tym intensywniejszy smak będzie miało masło. Jeśli masło jest niesolone dobrze dodać do niego szczyptę soli.
Brak komentarzy