Popularna mieszanka przypraw z musem mleczno-dyniowym zainspirowała mnie do stworzenia jesiennej granoli. Zazwyczaj przepis na granolę podaję orientacyjnie, tym razem jednak proporcje są bardzo ważne bo to one warunkują idealny słodki, kwaśny i korzenny smak mieszanki. Od teraz w sezonie jesienno- zimowym to mój must have! Nie ukrywam, że jest to najsmaczniejsza granola jaką przyrządziłam i jadłam. Swoją drogą ta granola tak urzekła mnie swoją barwą i jesiennym wyglądem, że zasypuję Was jej zdjęciami. Wybaczcie.
Składniki (na duży słoik, około 10 porcji):
- 1 i 1/2 szklanki płatków owsianych górskich
- 1/2 szklanki suszonej żurawiny
- 1/2 szklanki świeżej żurawiny
- 9-10 suszonych fig, pokrojonych w plasterki
- 1/2 szklanki prażonych pestek dyni
- 1/2 szklanki posiekanych orzechów włoskich
- 2 łyżki syropu z agawy
- 3/4 szklanki syropu dyniowo- korzennego (Pumpkin Spice)*
- 200 gram mleka skondensowanego słodzonego
- 3/4 szklanki puree z dyni, najlepiej hokkaido
- 3/4 szklanki wody
- po 1 łyżeczce: imbiru, gałki muszkatołowej, cynamonu
- 1 laska wanilii
Gotuję wodę z przyprawami i ziarenkami wanilii przez 10 minut, następnie odstawiam aromatyzowaną wodę na kolejne 10 minut. Wodę przecedzam przez sitko wyłożone gazą, by pozbyć się przypraw. Mieszam wodę z mlekiem skondensowanym i puree z dyni. Podgrzewam na wolnym ogniu. Studzę.
Wszystkie składniki mieszam dokładnie i przekładam do naczynia żaroodpornego, jeśli czas mi na to pozwala to odstawiam na 15 minut a następnie umieszczam naczynie z zawartością w piekarniku nagrzanym do 160 stopni i piekę przez godzinę. Co 10-15 minut mieszam granolę, by się nie przypiekła. Studzę i przekładam do słoja. Podaję z jogurtem naturalnym i ulubionymi owocami, np. granatem.
Smacznego, Klaudia.
U mnie też już taka granola się pojawiła :) Obowiązek na jesienne poranki!
OdpowiedzUsuńhttp://rankiemwszystkolepsze.blogspot.com/
Oj tak! :)
Usuń